Ulga na złe długi – co oznaczają zmiany od 1 października 2021r.?

W dniu 6 września 2021r., w Dzienniku Ustaw został opublikowany Pakiet SLIM VAT 2, w ramach którego ustawodawca wprowadza pewne zmiany dotyczące warunków korzystania z tzw. ulgi na złe długi, jak również wydłuża termin na skorzystanie z tej ulgi. Nowelizacja ta, z wyjątkiem niektórych przepisów, weszła w życie z dniem 1 października 2021r.

 

W ramach zmiany, modyfikacji uległy przepisy zawarte w art.89a i 89b ustawy o VAT. Warto podkreślić, że zmiany te są wynikiem konieczności dostosowania przepisów ustawy do postanowień zawartych w orzeczeniu TSUE, wydanym w związku z badaniem wspomnianych przepisów. W efekcie podatnicy będą mogli w dalszym ciągu korzystać z ulgi na złe długi, jednakże zmniejszona została ilość warunków, jakie należy spełnić, aby z niej skorzystać. Istota ww. ulgi sprowadza się do tego, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, w przypadku gdy nie udało się uzyskać zapłaty od kontrahenta za wykonaną usługę lub dostawę. Jest ona więc ratunkiem dla podatników VAT, którym nie udało się uzyskać zapłaty od kontrahentów w określonym terminie, tj. 90 dni od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze lub w umowie.

Wprowadzone zmiany pozwalają na skorzystanie z ulgi, bez względu na to, czy świadczenie zostało spełnione na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, jak również bez względu na to, czy był on w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego, czy też likwidacji. Usunięty został także warunek, zgodnie z którym dłużnik, w dniu dostawy towarów lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej w celu skorzystania z ulgi, nie mógł znajdować się w wymienionych wcześniej sytuacjach. Możliwość zastosowania ulgi w przypadku nabywcy niebędącego podatnikiem VAT czynnym, uzależniona jest od spełnienia dodatkowych warunków. Jednakże warunek, aby wierzyciel w celu skorzystania z ulgi był podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, pozostał zachowany.

Poza wspomnianymi zmianami, termin na skorzystanie z ulgi na złe długi uległ wydłużeniu z 2 do 3 lat od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność, licząc od końca roku,
w którym została wystawiona faktura.

 

Jagoda Trela

Managing Partner
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78

Sławomir Buszko

Partner
Doradca Podatkowy
+48 22 110 38 21