Po chwilowej korekcie na TGE, ceny wróciły do trendu wzrostowego, ustanawiając nowy rekord na poziomie 745,46 zł/MWh na Rynku Dnia Następnego (23.11). Niestety, tego dnia rynek krajowy nie był najdroższym. Wyższe ceny zarejestrowano choćby w Niemczech i we Francji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2, których cena przekroczyła 70 euro za tonę. Wzrost cen ominął jedynie północ Europy gdzie dominują odnawialne źródła energii.
Sytuacja w regionie wyglądała jak poniżej.
Wartości w eruo/MWh. Dane pochodzą ze strony https://www.nordpoolgroup.com/
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest dynamiczny wzrost cen uprawnień do emisji CO2, jaki miał miejsce w listopadzie.
Niestety szybko przełożył się on na wzrost cen w kontraktach terminowych.
KOBIZE w swoim najnowszym raporcie „Raport z rynku CO2 – październik” przytoczył analizę firmy Vertis , zgodnie z którą w przypadku dalszego trwania trendu wzrostowego, już w przyszłym roku ceny uprawnień mogą przebić barierę 100 euro za tonę. A do końca okresu EU ETS tj. do 2030 r., cena uprawnień może wynieść 170 euro/tona. Alternatywny scenariusz naszkicowany przez firmę Vertis w dalszym ciągu zakłada wzrost cen uprawnień w kolejnych latach, natomiast skala i tempo wzrostów są dużo niższe od tych z pierwszego wariantu. Cena w roku 2022 będzie oscylowała w okolicach 70 euro za tonę, a do końca okresu trwania systemu osiągnie poziom 110 euro za tonę emisji.
Niestety mając na uwadze, iż raport KOBIZE, jak i przytoczona w nim analiza, nie ujmuje ostatnich dynamicznych wzrostów, możemy przyjąć, iż realizacja pierwszego scenariusza jest obecnie bardziej prawdopodobna. Oznacza to, że obecny poziom 500 zł/MWh w przeciągu kolejnych 12 miesięcy może być postrzegany jako bardzo atrakcyjny.
W tych warunkach rynkowych, odpowiednie wykorzystanie dostępnych systemów wsparcia i rekompensat staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. ID Advisory wspiera klientów w procesie identyfikacji obszarów, które mogą przyczynić się do ograniczenia kosztów nabycia energii, czy to przez korzystanie z dedykowanych ulg czy też uzyskanie odpowiednich rekompensat.