To co wyróżnia nas na rynku usług doradczych, to proaktywne podejście do zarządzania ryzykami podatkowymi, które pojawiają się w toku bieżącej działalności naszych Klientów.
Nie tylko odpowiadamy na pytania, ale przewidujemy potencjalne ryzyka i zagrożenia, które mogą dotykać współpracujących z nami Klientów, tak by oni mogli skupić się na swobodnym prowadzeniu biznesu.
Zapewniamy konkretne rozwiązania, które pozwolą zabezpieczyć spółkę, jak i ograniczyć odpowiedzialność osobistą właścicieli, członków zarządu i osób odpowiedzialnych za piony finansów.
Naszym priorytetem jest zrozumienie biznesu Klienta, poznanie jego tożsamości i zarządzanie kwestiami prawno-podatkowymi przewidując ich długoterminowe konsekwencje.
Wspólnie z Klientem bierzemy odpowiedzialność za decyzje, które podejmować należy oceniając nie tylko obecny stan faktyczny, ale przewidując ich wpływ na dalszy rozwój biznesu.
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo, ale również maksymalnie usprawnić efektywność biznesową.
Pomagamy także rozwijać zespoły finansowe naszych Klientów. Przekazujemy wiedzę i wspieramy w zrozumieniu zmieniających się realiów podatkowych. Chętnie też prowadzimy warsztaty, szkolenia i wspólnie wdrażamy zmiany regulacyjne w obszarze podatkowym.
Od czasu powstania Krajowej Administracji Skarbowej (1 marca 2017 r.) aparat skarbowy dysponuje szeregiem nowych narzędzi, które umożliwiają precyzyjne typowanie podatników do kontroli, a następnie wszczęcie postępowania po dokładnym rozpoznaniu co do możliwych nieprawidłowości.
Procedury należytej staranności tworzone przez ID Advisory pozwalają zrealizować obowiązek dochowania należytej staranności w określonych obszarach działania podatnika.
Warto pamiętać, że działania prewencyjne i odpowiednie zabezpieczenie spółki przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo właścicieli, członków zarządu i osób odpowiedzialnych za piony finansów.
ID Advisory specjalizuje się w zarządzaniu strefą compliance w sposób praktyczny. Nasi eksperci wdrożyli dotychczas kilkaset procedur należytej staranności, które z sukcesem pozwoliły naszym Klientom wykazać działanie z najwyższą starannością, co bezpośrednio przełożyło się na efekt prowadzonych wobec nich kontroli podatkowych i celno-skarbowych.
Na ławie oskarżonych coraz częściej zasiadają członkowie zarządów i właściciele spółek. Podstawą odpowiedzialności dla menedżerów jest m.in. art. 9 § 3 kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten mówi, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada jako sprawca także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną.
Poza oczywistymi przypadkami odpowiedzialności karnej, takimi jak za oszustwo czy korupcję, członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność karną także za tzw. niegospodarność, polegającą na wyrządzeniu lub sprawdzeniu niebezpieczeństwa wyrządzenia spółce szkody majątkowej (nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków).
Jak więc w praktyce członkowie zarządów mogą zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością karną skarbową?
Podjęciu każdej decyzji biznesowej powinno towarzyszyć uważne przeanalizowanie jej konsekwencji. Każda spółka powinna także przygotować odpowiednią procedurę podatkową i procedury odpowiedzialności członków zarządu z KKS. W sytuacji kontroli dyskusja toczyć będzie się bowiem wobec dwóch kwestii – należytej staranności i winy umyślnej.
Zapraszamy do kontaktu. Chętnie przeanalizujemy sytuację Państwa spółki i omówimy możliwe rozwiązania.
Liczne obowiązki sprawiają, że członkowie zarządu nie mogą osobiście doglądać wszystkich procesów zachodzących w ich firmie. W praktyce, ich zadania są w szerokim zakresie delegowane na kadrę menedżerską i innych pracowników. Z perspektywy zarządczej, kluczowe jest więc zarządzenie wszystkimi ryzykami, w tym ryzykami podatkowymi, w sposób, który pozwoli na zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania spółki.
Narzędziem pozwalającym na zarządzenie ryzykiem związanym z nieprawidłowościami w rozliczeniach podatkowych jest m.in. przegląd rozliczeń podatkowych.
Celem przeglądu jest identyfikacja i ocena nieprawidłowości w rozliczeniach dokonanych przez Spółkę oraz obszarach ryzyka podatkowego.
W raporcie podsumowującym przegląd przedstawione będą zidentyfikowane przez nas nieprawidłowości oraz inne obszary ryzyka podatkowego, a dodatkowo przedstawione zostaną praktyczne rekomendacje dalszych kroków, jakie należy wykonać.
Przegląd podatkowy to obiektywna i niezależna od kwalifikacji dokonanych wewnętrznie przez pracowników Spółki weryfikacja rozliczeń podatkowych Spółki w wybranym obszarze na podstawie rozmów z jej przedstawicielami, analiz dokumentów i kalkulacji.
28 listopada 2020 r. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zobowiązuje przedsiębiorców do sporządzania i podawania do wiadomości publicznej informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.
Przedsiębiorcy będą musieli ujawnić informacje o:
Sprawozdanie ma być sporządzane z zachowaniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności.
Za niedopełnienie obowiązku na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara pieniężna w kwocie do 250 tys. złotych.
Eksperci ID Advisory specjalizują się we wdrażaniu procedur prewencyjnych oraz zarządzaniu sferą compliance. Wesprzemy Państwa w wypełnieniu nowego obowiązku sporządzenia i publikowania informacji z realizacji strategii podatkowej.
Świadczymy kompleksowe usługi z zakresu cen transferowych.
Nasi eksperci przez kilkanaście lat odpowiadali w firmach z tzw. Wielkiej Czwórki za zarządzanie największymi projektami z zakresu cen transferowych.
W trakcie kilkuset zrealizowanych projektów, mieliśmy przyjemność opracowywać modele i polityki TP dla największych grup kapitałowych w Polsce w różnych branżach (finansowa, energetyczna, paliwowo-gazowa, FMCG, farmaceutyczna) oraz przygotowywać dokumentację cen transferowych zarówno dla firm rodzinnych, jak i dla największych grup kapitałowych w kraju.
Odpowiadaliśmy także za restrukturyzacje biznesowe w ramach grup kapitałowych (transfer funkcji), w tym wycena exit payment, wycenę transakcji finansowych oraz budowanie modeli wyceny transakcji finansowych.
Braliśmy także udział w zakończonych sukcesem postępowaniach APA / MAP oraz wspieraliśmy naszych klientów podczas kontroli w zakresie obrony cen transferowych, w tym dla transakcji finansowych.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy Ordynacji Podatkowej regulujące obowiązkowe raportowanie tzw. schematów podatkowych (Mandatory Disclosure Rules – MDR).
Biorąc pod uwagę nieostre brzmienie przepisów, a w konsekwencji możliwość uznania za schemat podatkowy licznych transakcji i działań realizowanych przez podatników w toku działalności gospodarczej, niezbędne jest uwzględnienie przepisów MDR w trakcie planowania przyszłych działań, które mogą skutkować powstaniem obowiązku raportowania.
Warto pamiętać także o obowiązku wdrożenia procedury MDR. W przypadku niektórych podmiotów, za brak procedury grozi kara 1 mln PLN.
Eksperci ID Advisory wspierają Klientów w zarządzaniu sferą MDR w sposób praktyczny. Współpracując z klientem tworzymy systemy, które pozwalają sprawnie identyfikować potencjalne schematy podatkowe i analizujemy konieczność ich zaraportowania.
Pełnimy także funkcję CMO – przejmując część obowiązków i tworząc z klientem jeden zespół, tak by możliwe było prawidłowe wywiązania się z obowiązku raportowania MDR.
Rewolucja technologiczna, przez którą przeszedł aparat skarbowy, spowodowała, że kontrole celno-skarbowe oraz podatkowe stały się znacznie wydajniejsze.
Aby zminimalizować negatywny wpływ kontroli na bieżącą działalność warto być dobrze przygotowanym, a w trakcie kontroli wiedzieć jak postępować. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomagać przedsiębiorcom w trakcie prowadzonych w stosunku do nich postępowań. Dysponujemy szerokim wachlarzem wiedzy w zakresie sposobów działania organów podatkowych, identyfikowania potencjalnych dziedzin ryzyka i wspierania podatników w kontaktach z przedstawicielami organów.
Świadczymy kompleksową pomoc prawną w sporach z organami administracji skarbowej w dziedzinie podatków dochodowych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatku od nieruchomości oraz cła.
Działamy jako pełnomocnicy od momentu wszczęcia kontroli poprzez postępowanie podatkowe, sądowo-administracyjne oraz karne skarbowe, a w przypadkach tego wymagających również przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zwiększona ilość obowiązków sprawozdawczych nakładana przez organy podatkowe oraz zmiany w ustawodawstwie podatkowym mogą pociągać za sobą nie tylko informacyjny chaos, ale również konsekwencje ze strony organów nadzoru.
Szczególną rzetelność w obszarze księgowości przedsiębiorcy muszą zachować w zakresie terminowości i poprawności składania deklaracji oraz regulowania zobowiązań podatkowych.
VAT Compliance to zestaw usług, który wspiera w procesach wdrażania obowiązków regulowanych prawem i rozliczania podatku od towarów i usług. Eksperci ID Advisory pomogą w decyzjach, mających kluczowe znaczenie dla Państwa biznesu.
Polska Strefa Inwestycji oznacza, że każda złotówka wydana na inwestycję w przedsiębiorstwo może uprawniać do zwolnienia z podatku dochodowego.
Podatek od nieruchomości często oceniany jest jako podatek niszowy. Skupiając się na codziennej działalności spółki i zarządzeniu licznymi potencjalnymi ryzykami podatkowymi w zakresie CIT czy VAT, często brakuje czasu, by szczegółowo przyjrzeć się rozliczeniom w tym zakresie.
W praktyce jednak, koszty posiadania budynków, budowli i gruntów są jednymi z ważniejszych pozycji w budżecie większości przedsiębiorstw.
ID Advisory posiada zespół ekspertów wyspecjalizowanych w analizie podatku od nieruchomości. Przez kilkanaście lat wdrożyliśmy setki projektów, które zakończyły się odzyskaniem milionów złotych wynikających z nadpłat podatku od nieruchomości.
Nasza oferta obejmuje zarówno ekspertyzę prawno-podatkową, jak i opinię techniczną nieruchomości oraz prowadzenie postępowań wdrożeniowych. Bierzemy pod lupę wszelkie zmiany dotyczące podatku od nieruchomości na rynku i bezzwłocznie opracowujemy innowacyjne rozwiązania.
Projekty chętnie przeprowadzamy na zasadzie umowy sukcesu – biorąc wspólnie z Klientem odpowiedzialność za wynik naszej analizy.
Aby skorzystać z ulgi podatkowej na badania i rozwój, przedsiębiorstwa muszą wykazać, że prowadzą działalność badawczo-rozwojową, udokumentować jej zakres oraz zidentyfikować koszty kwalifikowane.
ID Advisory łączy wiedzę naukową i prawno-podatkową, aby pomóc firmom w skorzystaniu z ulgi podatkowej B+R, za pomocą metodologii, która została przetestowana i zatwierdzona przez setki projektów pomyślnie zrealizowanych dla naszych Klientów na terenie całego kraju.
Od większości firm doradczych różnimy się tym, że współpracujemy z ekspertami technicznymi – naukowcami, inżynierami oraz innymi specjalistami biorącymi w przeszłości udział w projektach innowacyjnych.
Połączenie wiedzy podatkowej, z wiedzą techniczną prowadzi do zdecydowanie większych oszczędności podatkowych, szybszego, płynniejszego procesu i znacznie bardziej wiarygodnych rekomendacji dla Klienta.
Projekty chętnie przeprowadzamy na zasadzie umowy sukcesu.
Obowiązki z zakresu cła i akcyzy są jednymi z obciążeń podatników, z których wypełnianiem wiąże się szczególnie dużo formalności oraz ryzyk. Skomplikowane i nieprzystające do realiów obrotu gospodarczego przepisy akcyzowe i celne, mnogość regulacji i standardów, częsta niezgodność z normami unijnymi może poważnie utrudnić prowadzenie działalności gospodarczej.
Eksperci ID Advisory ułatwią Państwu bieżące rozliczenia akcyzy oraz cła oraz zminimalizują związane z tym ryzyka.
Z naszego doświadczenia wynika, że zidentyfikowane podczas podatkowego badania due diligence ryzyka podatkowe mogą mieć istotny wpływ na kształt dokumentacji transakcyjnej, w tym zasady odpowiedzialności sprzedającego oraz ostateczną cenę sprzedaży akcji/udziałów. Kwestie podatkowe są również istotnym czynnikiem wpływającym na strukturę transakcji.
Kompleksowo wspieramy przedsiębiorców od strony podatkowej w trakcie fuzji i przejęć.
Podatkowe due diligence pozwala na identyfikację ryzyk podatkowych i przedstawienie rekomendacji co do zarządzenia nimi w procesie M&A. W efekcie Klient otrzymuje raport opisujący sytuację podatkową nabywanego podmiotu wraz z przedstawieniem kluczowych ryzyk i ich oceną. Kwestie podatkowe wynikające z raportu due diligence są następnie uwzględniane w trakcie negocjacji postanowień dokumentacji transakcyjnej dotyczących gwarancji i zabezpieczeń oraz klauzul odszkodowawczych, a także mogą wpłynąć na wysokość ceny za nabywane udziały/akcje.
W ramach wsparcia dla strony zbywającej oferujemy m.in. przygotowanie raportu przedstawiającego sytuację podatkową przedsiębiorstwa (tzw. vendor due diligence) oraz pomoc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji podatkowej udostępnianej w procesie due diligence prowadzonym przez kupującego.
Nasze usługi obejmują również wsparcie podatkowe w ustaleniu struktury transakcji, w tym analizę jej konsekwencji podatkowych zarówno dla nabywanej spółki, jak też kupującego i sprzedającego.
Każdego roku Zarządy Spółek mierzą się z coraz większymi obowiązkami w zakresie podatków. Liczne zmiany, a także coraz bardziej skuteczne działania organów skarbowych i coraz częściej pojawiająca się odpowiedzialność osobista właścicieli, członków zarządów i osób odpowiedzialnych za piony finansów sprawia, że konieczny jest rozwój kompetencji pracowników w tym obszarze.
ID Advisory oferuje usługi w zakresie całościowego lub częściowego przejęcia funkcji podatkowej Klienta. Delegujemy doświadczonego Doradcę Podatkowego lub w przypadku większych podmiotów zespół specjalistów podatkowych, świadczący usługi w siedzibie klienta.
W ramach obsługi odpowiadamy za weryfikację poprawności kalkulacji zobowiązania podatkowego pod względem rachunkowym, zgodności z przepisami prawa podatkowego oraz zgodności z zapisami w księgach rachunkowych.
Na bieżąco udzielamy pracownikom spółki odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące kwestii podatkowych. Wspieramy biznes tak, by był zabezpieczony od strony podatkowej.
Dodatkowo, przeprowadzamy systemowe badanie dokumentacji źródłowej w celu sprawdzenia poprawności zapisów w księgach rachunkowych w istotnym ich wymiarze, w tym badanie dokonanej podatkowej kwalifikacji zdarzeń gospodarczych.
Zarządzamy cała funkcją podatkową naszych Klientów. Wraz z Klientem podejmujemy trudne decyzje i bierzemy z nim odpowiedzialność za ich konsekwencje.
ID oferuje organizację szkoleń dla pracowników w zakresie zagadnień prawa podatkowego oraz możliwej odpowiedzialności karnej skarbowej.
Nasze szkolenia przeprowadzane są w formie interaktywnych warsztatów. Nie przedstawiamy suchych faktów i przepisów, ale zawsze dostosowujemy dane treści do specyfiki szkolonej spółki.
Dbamy też o rozwój zespołów finansowych naszych Klientów, tak by przedstawiona wiedza mogła być wykorzystywana w praktyce w przyszłości.
Najczęściej przeprowadzane szkolenia dotyczą: