Cyfrowa rewolucja trwa, a dołączają do niej tzw. e-Paragony, które stają się teraźniejszością. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, tymczasowo rozwiązanie to ma mieć jednak dobrowolny charakter. Wynika to z konieczności oprogramowania oraz zaktualizowania setek tysięcy kas internetowych działających w sklepach w Polsce.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wszelkie transakcje realizowane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinny być objęte ewidencją sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W jaki sposób działa aplikacja e-Paragon?
Ministerstwo Finansów reklamuje e-Paragony, jako bezpłatną aplikację pozwalającą lepiej planować domowy budżet, zarządzać paragonami przy użyciu kodu QR oraz sygnalizować wszelkie nieprawidłowości. Paragon w wersji elektronicznej mamy otrzymywać na nasze urządzenie w formie wiadomości sms lub e-maila. Takie rozwiązanie wiąże się również z koniecznością podania swoich danych sprzedawcy, takich jak numer telefonu lub adres mailowy. Innym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, za pomocą której użytkownik będzie dokonywać płatności. Dane płatnika w takiej sytuacji zostałyby podane podczas instalacji aplikacji na swoim urządzeniu.
Póki co, nazwa aplikacji może jednak wprowadzać niektórych w błąd, ponieważ obecnie e-Paragon pozwala na rejestrację paragonu, ale po uprzednim zeskanowaniu jego wersji papierowej. Paragony z kodem QR wystawionym przez kasy wirtualne także mogą być wprowadzone do aplikacji. Na dzień dzisiejszy aplikacja nie zastępuje w pełni paragonu papierowego, a jedynie pozwala zachować jego kopię w aplikacji MF. W przyszłości zakłada się rozszerzenie aplikacji o funkcję umożliwiającą pobieranie paragonów w formie elektronicznej bezpośrednio z kasy.
Jedną z dostępnych funkcjonalności aplikacji jest gromadzenie informacji o nieprawidłowościach, w podziale na kilka kategorii. Użytkownik e-Paragonu ma do wyboru siedem opcji zgłoszenia sprzedawcy, który jego zdaniem działa niezgodnie z prawem, np. nie wydając paragonu lub wydając tzw. paragon kelnerski. Dodatkowo twórcy aplikacji przekonują, że jest ona całkowicie anonimowa i bezpieczna. Dostęp do aplikacji zabezpieczony jest kodem PIN i hasłem ustawianym przez użytkownika na początku aktywacji konta.
E-Paragony w praktyce…
W rzeczywistości eksperci twierdzą, że jest to rozwiązanie służące bardziej samemu fiskusowi, aniżeli jego użytkownikom. Fiskus posiada nieograniczony wgląd do wielu użytecznych informacji. Można przypuszczać, że aplikacja będzie pomocnym instrumentem wykorzystywanym do przeprowadzania kontroli przez urzędy, zwłaszcza w przypadku branż działających w tzw. szarej strefie.
Aplikacja e-Paragon niewątpliwie ułatwia przedłużenie trwałości przechowywania paragonów, w celu zgłoszenia późniejszej gwarancji, czy reklamacji oraz zapewnia szybszy dostęp do nich. Nie zapominajmy, że jest to jednak również narzędzie dla organów skarbowych służące identyfikacji nieprawidłowości w obszarze podatkowym. Krajowa Administracja Skarbowa dokonuje coraz częstszych kontroli w zakresie wystawiania paragonów, czy rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
Weryfikacja donosów
Spore wątpliwości wzbudza także prawidłowość zgłaszanych donosów przez użytkowników. W przypadku wystąpienia nieporozumienia na linii klient-sprzedawca, nieusatysfakcjonowany klient może specjalnie naskarżyć na sprzedawcę do fiskusa. Z tego względu zgłoszone naruszenia powinny być sprawdzane przez organy podatkowe, w celu uniknięcia sankcjonowania nieuzasadnionych przypadków. W praktyce takie działanie nieuchronnie wymaga dodatkowego wsparcia.
Postępująca w Polsce cyfryzacja łączy się z informowaniem urzędu skarbowego, czy innej odpowiedzialnej instytucji o nabywanych przez nas towarach i usługach wraz z ich dokładną datą.
Jakie są Państwa odczucia w temacie e-Paragonów?