Polski Ład – jakie zachęty podatkowe dla przedsięwzięć o charakterze B+R?

W sobotę15 maja 2021 r. ogłoszony został nowy Polski Ład, który potwierdza zwiększoną liczbę zachęt podatkowych i rozszerzenie aktualnych dla działalności o charakterze badawczo-rozwojowym i inwestycyjnym w robotyzację. Resort finansów przewiduje korzystne zmiany dla prawie 70% podatników, a system podatkowy ogłasza wsparcie dla każdego przedsiębiorcy chcącego inwestować w innowacje.

O jakich ulgach mowa?

-Ulga B+R,

-Ulga IP Box,

-Ulga na robotyzację przemysłową,

-Ulga na prototyp,

-Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników.

 

Powyższe ulgi mają być uzależnione od wielkości prowadzonego przedsiębiorstwa, tj.:

-małe przedsiębiorstwo – ulga na prototyp,

-średnie przedsiębiorstwa – ulga na robotyzację, dodatkowo możliwość jednoczesnego rozliczenia ulgi IP Box i ulgi B+R w ramach tego samego dochodu,

-duże przedsiębiorstwa – ulga na wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników.

W polskim prawie podatkowym można już skorzystać zarówno z ulgi B+R, jak i IP Box. Nowość wynikająca z przedstawionej propozycji polega na umożliwieniu jednoczesnego skorzystania z obu ulg. W taki sposób rząd chce zachęcić firmy do wytwarzania własności intelektualnej i jej rejestrowania w Polsce. Ulga na robotyzację przemysłową, zwana również ulgą na automatyzację, ma pozwolić na odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych, które dotyczą inwestycji w tym obszarze. Automatyzacja polega na zastępowaniu stanowisk pracy robotami przemysłowymi, których dokładna definicja znajdzie się w ustawie. Ulga na prototyp zaczerpnięta została z Francji i ma dotyczyć próbnego wyprodukowania nowego produktu lub wprowadzenia go na rynek, w przypadku gdy jest to wynikiem prac B+R. Taka ulga pozwala w tańszy sposób wytworzyć prototyp, aby następnie wprowadzić go do produkcji. Z kolei ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników wzorowana jest na uldze włoskiej, która odlicza koszty zatrudnienia naukowców od podatku. Ulgą tą zostaną objęci wyłącznie pracownicy, którzy będą spełniać określone wymogi dotyczące wykształcenia oraz wysokości ich wynagrodzenia.

Powyższe ulgi mają wejść w życie już od 2022 r. i swoim zakresem obejmować każdy etap procesu produkcyjnego.