Jak wyglądają obecnie możliwości pozyskania dotacji z funduszy UE przez przedsiębiorstwa?

Perspektywa finansowa 2014-2020,która wspiera rozwój przedsiębiorstw poprzez bezpośrednie wsparcie dotacyjne z funduszy UE, powoli się kończy. Ostatnie nabory wniosków o dofinansowanie mają miejsce (lub są planowane) w niektórych województwach, które dysponują jeszcze środkami dedykowanymi pomocy przedsiębiorstwom, zarówno na projekty inwestycyjne, jak i badawczo-rozwojowe.

 

W przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność w woj. łódzkim (zarejestrowana siedziba bądź oddział) dostępne są obecnie dwa instrumenty wsparcia (nabór wniosków zaplanowano od 28.06 do 31.08), wdrażane przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (www.cop.lodzkie.pl) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwszy z nich dotyczy projektów B+R, polegających na opracowaniu nowych rozwiązań produktowych lub procesowych. Projekt musi wpisywać się w tzw. Regionalną Inteligentną Specjalizację (RIS) Województwa Łódzkiego, tj. w jeden z wymienionych obszarów: przemysł włókienniczy i innowacyjne materiały (optymalizacja procesów produkcyjnych/wdrażanie nowych rozwiązań IT), zaawansowane materiały budowlane, medycyna-farmacja-kosmetyki, energetyka i OZE, innowacyjne przetwórstwo rolne, IT. O dotacje mogą starać się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i MŚP, nie został określona maksymalna lub minimalna wartość projektu. Dofinansowanie może wynieść od 15%-60% dla dużych firm oraz od 25%-80% dla MŚP. Do kosztów kwalifikowanych należą wynagrodzenia  personelu B+R, wykorzystanie aparatury, podwykonawstwo oraz materiały i surowce wykorzystywane do badań. Warto zwrócić uwagę, że wprowadzono możliwość kwalifikowania zakupu środków trwałych, które będą użyte do działalności B+R. Koszty te mogą wynieść maksymalnie 30% całości wartości projektu, a poziom dofinansowania może wynieść 85% (pomoc de minimis). Budżet konkursu wynosi 28 mln PLN.

Drugi konkurs dotyczy inwestycji w infrastrukturę B+R, a więc dedykowany jest firmom, które chcą aktywnie rozwijać działalność badawczą i potrzebują do tego odpowiedniego zaplecza technicznego, w tym urządzeń, aparatury czy wartości niematerialnych i prawnych (np. licencji na specjalistyczne oprogramowanie). Również i w tym przypadku projekt musi wpisywać się w jedną z RIS dla woj. Łódzkiego. Dofinansowanie wynosi 35% dla dużych przedsiębiorstw, 45% dla średnich oraz 55% dla małych i mikro firm. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przedstawienie przez wnioskodawcę planu prac badawczo-rozwojowych, które mają być prowadzone na wspieranej infrastrukturze. Co istotne, przedsiębiorca może kwalifikować również koszty prac B+R, które planuje realizować na zakupionej infrastrukturze ( i które zostały uwzględnione w planie prac B+R), przy czym mogą one wynieść maks. 30% kwalifikowanych. Istotnym minusem tego konkursu jest stosunkowo niski budżet, który wynosi 6 mln PLN – w praktyce oznacza to, że kilka dużych, wysoko ocenionych projektów inwestycyjnych może wyczerpać całą dostępną pulę środków.

Jeśli chodzi o inne regiony, w czerwcu b.r. w województwie mazowieckim planowane jest ogłoszenie konkursu na innowacyjne inwestycje MŚP –  dokumentacja konkursowa nie została jeszcze opublikowana. Warto jednak zwrócić uwagę, że Mazowsze ma niższe limity pomocy (30-55% dla MSP), a projekt realizowany w samej Warszawie może uzyskać wsparcie na poziomie 20-30% (dla MSP). Dodatkowo jesienią ma zostać ogłoszony konkurs w województwie świętokrzyskim na inwestycje MŚP, ale brak jeszcze w tej kwestii konkretnych szczegółów.

 

Magdalena Mazur

Manager ds. dotacji i funduszy unijnych +48 502 351 056