Objaśnienia podatkowe do estońskiego CIT problemem spółek strefowych

Ryczałt od dochodów spółek, po nowelizacji przepisów, która weszła w życie w styczniu 2022 r. stał się bardzo popularną formą opodatkowania. Przepisy zawierają jednak szereg ograniczeń odnośnie do podmiotów, które mogą z niej korzystać.

 

Jedno z nich dotyczy podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT. Zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu, okolicznością wykluczającą możliwość stosowania przepisów o estońskim CIT jest więc osiąganie dochodów z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu lub zezwolenia strefowego. O ziszczeniu się tej przesłanki negatywnej decyduje zatem, fakt osiągania dochodów, a nie jakiekolwiek inne okoliczności związane z istnieniem w obiegu prawnym decyzji o wsparciu, której podmiotem jest podatnik.

Takie ograniczenie podmiotowe jest uzasadnione faktem, że wysokość zwolnienia podatkowego jest kalkulowana w oparciu o wysokość podatku ustalanego na podstawie „standardowych” zasad, podczas gdy w CIT estońskim taka kalkulacja w ogóle nie ma miejsca, gdyż podatek jest płacony co do zasady dopiero w momencie dystrybucji zysków do wspólników. Wyłączenie z CIT estońskiego spółek osiągających dochody z działalności „strefowej” jest wiec w pełni uzasadnione – bez standardowej kalkulacji CIT nie można byłoby w ogóle ustalić zakresu wykorzystania zwolnienia podatkowego.

 

***

Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolita.

Zapraszamy do lektury!

Jagoda Trela

Managing Partner
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78

Remigiusz Fijak

Partner Associate
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78