Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych podatnik może odpowiadać za faktury wystawione przez niezarejestrowanego kontrahenta. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością za działania nieuczciwych kontrahentów jest przygotowanie i wdrożenie w przedsiębiorstwie procedury weryfikacji kontrahentów
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie o sygn. I FSK 991/18, w której podatnik skarżył się na zakwestionowanie uprawnienia do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych, wystawionych przez jednego z kontrahentów.
Działalność niezarejestrowana, faktury podejrzane
Zdaniem fiskusa, jeśli kontrahent podatnika nie zarejestrował działalności oraz nie dopełnił obowiązków podatkowych, to oznacza to, że jego faktury nie dokumentowały rzeczywistych dostaw. Podatnik tłumaczył się brakiem wiedzy o nadużyciach oraz faktycznym zrealizowaniu dostaw, które wykorzystał następnie w swojej działalności. Dowodził tego wskazując m.in. na dowód z korespondencji SMS-owej oraz historii połączeń telefonicznych, co miało potwierdzać dochowania należytej staranności. Ponadto twierdził, że braki rejestracyjne kontrahenta nie mogą przesądzać o tym czy doszło do rzeczywistego nabycia towarów…
Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na stronie Prawo.pl