Nadchodzą zmiany w minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada szereg zmian, w tym do przepisów, które obowiązują zaledwie od początku bieżącego roku. Istotne zmiany mają dotyczyć w szczególności tzw. podatku minimalnego. Ministerstwo Finansów chce odroczyć wejście w życie podatku minimalnego, jak również wprowadzić zmiany w jego konstrukcji.

 

Podatek minimalny dopiero od 2023 r.

Przede wszystkim planowane jest zwolnienie podatników z zapłaty minimalnego podatku dla okresu od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Taki zabieg ma na celu ochronę polskich przedsiębiorstw przed negatywnymi skutkami wprowadzenia takiego podatku w obecnych okolicznościach polityczno-gospodarczych.

Zmiany w liczeniu wskaźnika rentowności

Zmiany w konstrukcji tego podatku zakładają natomiast w szczególności zmianę wskaźnika rentowności, który będzie wynosić 2% (obecnie 1%). Jednocześnie ustawodawca zmienia sposób jego wyliczania. Licząc wskaźnik postanowiono wyłączyć z niego:

  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów opłaty z tytułu leasingu,
  • wzrost wartości wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne w porównaniu do roku poprzedniego,
  • wzrost kosztów uzyskania przychodów z tytułu energii elektrycznej w porównaniu do roku poprzedniego,
  • przychody w wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej,
  • przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów odpowiadających wysokości podatku akcyzowego.

Zmiany w ustalaniu podstawy opodatkowania….

Zmienić ma się także sam wzór na ustalanie podstawy opodatkowania. Przede wszystkim z 4% do 2% ma zostać obniżona wysokość przychodów uwzględnianych w podstawie opodatkowania. Wzrośnie natomiast uwzględniana w podstawie opodatkowania część nadwyżki kosztów finansowania dłużnego płacona na rzecz podmiotów powiązanych, z uwagi na obniżenie z 30% do 15% wartości wskaźnika EBITDA uwzględnianego w kalkulacji, a spadnie wskaźnik podatkowej EBITDA uwzględniany w kalkulacji podstawy podatku minimalnego.

Zwiększeniu ulegnie także uwzględniana w podstawie opodatkowania część nadwyżki kosztów poniesionych na zakup usług niematerialnych od podmiotów powiązanych. Do tej pory bowiem w podstawie kalkulacji podatku miała być uwzględniana tylko część kosztów przekraczająca 5% podatkowej EBITDA „o 3 000 000 zł” ale właśnie ten fragment przepisu ma zostać usunięty.

….lub wybór metody uproszczonej

Kolejną proponowaną zmianą jest wprowadzenie alternatywnej, uproszczonej metody ustalania podstawy opodatkowania. W przypadku wyboru tej metody podstawa opodatkowania wynosiłaby 4% przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych. Wyboru dokonywałoby się dopiero w zeznaniu podatkowym za dany rok.

Dodatkowe grupy podatników bez podatku

Dodatkowo wprowadzona się kolejne grupy podatników, które nie będą objęte podatkiem minimalnym, tj.

  • spółki komunalne,
  • mali podatnicy CIT,
  • podatnicy, którzy większość przychodów osiągały w związku z wykonywaniem działalności leczniczej
  • podatnicy, którzy osiągnęli rentowność w jednym z trzech lat podatkowych, w wysokości co najmniej 2%
  • podatnicy, którzy zostali postawieni w stan upadłości/likwidacji.

Projekt jest obecnie na etapie opiniowania, a jego przyjęcie przez Rade Ministrów ma nastąpić w III kwartale 2022 roku.

Remigiusz Fijak

Partner Associate
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78