Korekta poziomu rentowności jako przychód z działalności strefowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 listopada 2024 r. zgodził się z stanowiskiem wnioskodawcy dotyczącego tego czy zapłata wyrównawcza od spółki powiązanej będzie objęta zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku, gdy działalność prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu.

 

Zgodnie z przedstawionym opisem spółka z o.o. ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich przychodów, bez względu na miejsce ich świadczenia. Spółka należy do grupy i w jej ramach prowadzi na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej działalność produkcyjną korzystając dzięki temu z pomocy publicznej w formie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Uzyskane przez spółkę zezwolenia zostały wydane na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy. Jednym z głównych odbiorców produktów jest należący do grupy podmiot z siedzibą w Niemczech. Spółka działając jako producent na zlecenie sprzedaje na rzecz podmiotu niemieckiego produkty, podmiot ten jest jednocześnie właścicielem technologii produkcji, którą dostarcza do spółki zlecając produkcję określonego wolumenu produktów.

Wynagrodzenie uzyskiwane przez spółkę jest ustalane na podstawie ponoszonych przez nią kosztów wytworzenia. W przypadku, gdy rentowność Spółki odbiega od rynkowego przedziału rentowności osiąganych przez porównywalne podmioty, zostaje ona dostosowana za pomocą zapłaty wyrównawczej. W związku z wypłacanym wyrównaniem, spółka podjęła w wątpliwość czy powinno ono zostać rozpoznane w wyniku z działalności zwolnionej z opodatkowania i co za tym idzie wpływać na wartość dochodu zwolnionego z opodatkowania.

Podatnik w swoim stanowisku wskazał, że dokonywane wypłaty wyrównawcze uznawane są za korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT. Kluczowy w rozpoznawanej sprawie był fakt jakie dochody mogą podlegać zwolnieniu przewidzianemu w art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy o CIT. Mają one spełniać jednocześnie dwa warunki: mają być uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy oraz na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE.

Podatnik odwołując się do wyroku NSA (Wyrok z 24 maja 1991 r., sygn. SA/Wr 294/91) interpretacji organów podatkowych (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 lipca 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-297/14/CzP) stwierdził, że dochodem zwolnionym z opodatkowania jest nie tylko taki dochód, który wynika bezpośrednio z czynności stanowiących podstawową działalność (produkcyjną, usługową lub handlową) podatnika, ale również każdy inny dochód będący nieodłącznym elementem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na podstawie zezwolenia strefowego i w granicach SSE. Ze zwolnienia nie będą natomiast korzystać dochody, które są związane z działalnością strefową, ale nie w sposób ścisły.

Co za tym idzie według podatnika dochodem pochodzącym z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia będzie nie tylko dochód z czynności bezpośrednio stanowiących działalność produkcyjną, ale również dochód jaki powstaje w związku z całokształtem stosunków, które razem tworzą działalność strefową. Dlatego też wypłacane wyrównanie zdaniem podatnika będzie miało związek z działalnością strefową, jako że dotyczy ono bezpośrednio transakcji, z której dochód podlega zwolnieniu. Wyrównanie będzie miało również wpływ na rentowność transakcji dostosowując ją do warunków rynkowych, jednocześnie wpływając przy tym na wynik działalności podlegającej zwolnieniu i w związku z tym powinno wpływać na wartość dochodu zwolnionego z opodatkowania.

Dyrektor Krajowej Informacji uznał tak przedstawione stanowisko za prawidłowe, odstąpił przy tym jednak od przedstawienia uzasadnienia prawnego tej oceny. Interpretacja ta może być kluczowa dla wielu przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie SSE lub na podstawie decyzji o wsparciu, dając przy tym możliwość zaliczania dokonywanych korekt cen transferowych jako element zwolnienia podatkowego o ile dokonywana korekta będzie dotyczyła działalności wskazanej w zezwoleniu.

 

Sławomir Buszko

Partner
Doradca Podatkowy
+48 22 110 38 21