Utworzenie grupy VAT, tak jak to przewiduje Polski Ład, ma na celu wspólne rozliczenia dla celów VAT dla spółek powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Grupa VAT ma charakter dobrowolny i podatnik nie musi skorzystać z takiego rozwiązania.
Obecnie, chcący stworzyć Grupę VAT podatnicy nie muszą posiadać statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej na potrzeby podatku CIT, który wcześniej stanowił podstawę w propozycjach określających charakter funkcjonowania Grupy VAT. Takie rozwiązanie zapewnia szerszy dostęp dla zainteresowanych podmiotów. Polscy podatnicy, którzy będą starać się stworzyć Grupę muszą mieć wspólne powiązania finansowe, tj. chociaż jedna z podmiotów w grupie musi mieć bezpośredni udział w kapitale zakładowym lub w części kapitału zakładowego pozostałych podmiotów przekraczający 50 %. Powiązania ekonomiczne dotyczą współzależności przedmiotu wykonywanej działalności przez wszystkich członków. Co do powiązań organizacyjnych, podatnicy VAT powinni być objęci jednym zbiorowym kierownictwem w formie prawnej, faktycznej lub bezpośredniej. Inną możliwością jest zawarcie porozumienia co do wspólnych działań lub częściowo wspólnych działań. Powyższe powiązania stanowią element konieczny do zawarcia grupy VAT oraz muszą trwać przez cały okres powołania grupy. Grupa nie może funkcjonować krócej niż 3 lata. Termin może ulec przedłużeniu. Dodatkowo podatnicy muszą posiadać siedzibę na terytorium Polski. W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą za pomocą oddziału położonego na terenie kraju, oni również będą mogli utworzyć grupę.
Podatnik, który utworzy już grupę z innymi podmiotami, nie może być częścią innej grupy VAT. Grupa VAT musi działać jako niezależna grupa i nie podlegać innej grupie VAT. W momencie jej utworzenia nie ma możliwości zmiany podmiotów wchodzących w jej skład. Z założenia każdy z podatników w grupie oblicza proporcję VAT na własną rękę.
Chcąc utworzyć grupę VAT podatnicy muszą podpisać umowę na Grupę VAT, następnie wybrać osobę reprezentującą Grupę oraz wypełnić zgłoszenie rejestracyjne wraz z umową do urzędu skarbowego, któremu odpowiada reprezentant Grupy.
Wśród korzyści, jakie niesie za sobą pomysł grupy VAT można wymienić m.in. zmniejszenie formalności poprzez ograniczenie wymaganych plików JPK_VAT, rezygnacja z podzielonych płatności dla obrotów wewnątrzgrupowych, dostawy towarów i świadczenie usług przez podmioty znajdujące się w grupie nie będą podlegać opodatkowaniu. Pomysł Polskiego Ładu niesie za sobą jednak ogromną odpowiedzialność, którą jest jednakowa (solidarna) dla wszystkich członków grupy VAT (tak w okresie posiadania statusu podatnika przez Grupę VAT jak i po utracie przez taką Grupę tego statusu).