Nowa perspektywa Funduszy UE – coraz bliżej do pierwszych konkursów dla przedsiębiorstw

Kluczowy dokument określający strategię wydatkowania środków w Polsce w ramach nowej perspektywy Funduszy Europejskich 2021-2027, tj. Umowa Partnerstwa, został już przyjęty przez Komisję Europejską, na poziomie poszczególnych programów operacyjnych trwają intensywne prace nad dokumentacją  – zdecydowana większość programów operacyjnych została już przekazana do Komisji Europejskiej i jest na etapie negocjacji.

 

Głównym programem skierowanym na wsparcie inwestycji przedsiębiorstw będzie Fundusz Europejski dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG, następca dwóch poprzednich programów: Inteligentny Rozwój (2014-2020) i Innowacyjna Gospodarka (2007-2013). Jeden z priorytetów FENG skierowany na kompleksowe wsparcie przedsiębiorców obejmie budżet 4 358 mln EUR. Przewidziano w nim wsparcie projektów modułowych, czyli takich które uwzględnią różne komponenty kompleksowego procesu realizacji przedsięwzięć przez przedsiębiorstwa: fazę badawczą, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenie i komercjalizację, implementację dodatkowych rozwiązań cyfryzacyjnych czy prośrodowiskowych, promocję na rynkach zagranicznych, czy szkolenia dla pracowników niezbędne dla efektywnej implementacji projektu. Projekt FENG zakłada, iż obowiązkowym modułem w ramach projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie będzie „prace B+R” lub „infrastruktura B+R”, natomiast najprawdopodobniej ten drugi zostanie zastąpiony przez moduł związany z wdrożeniem innowacji. Takie podejście umożliwiłoby ubieganie się o wsparcie przez przedsiębiorstwa, które przeprowadziły już wcześniej prace B+R (czy też zakupiły wyniki prac B+R od podmiotów zewnętrznych) uzyskując satysfakcjonujące wyniki i potrzebują dofinansowania na wdrożenie na rynek. Przedsiębiorcy sami będą mogli decydować jakie ewentualnie moduły dodatkowe (fakultatywne) chcą uwzględnić w ramach projektu.

 

Obecnie program FENG jest weryfikowany przez Komisję Europejską, prawdopodobnie jego przyjęcie nastąpi na początku września. Co prawda przed uruchomieniem naborów opracowana musi być kompletna dokumentacja, niemniej pierwsze konkursy spodziewane są w 4 kwartale 2022. W przypadku programów regionalnych negocjacje z KE toczą się osobnym trybem, w większości województw nabory ruszą najprawdopodobniej na początku 2023 r.

Magdalena Mazur

Manager ds. dotacji i funduszy unijnych +48 502 351 056