Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, ponieważ funkcjonuje dopiero od roku, od 1 stycznia 2021 r. Jednakże duża ilość warunków i ograniczeń związanych z możliwością jego zastosowania spowodowała, że nie zyskał on większej popularności i niezbędnym stało się wprowadzenie pewnych zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Założeniem tych zmian jest przede wszystkim uproszczenie tego instrumentu, przez co korzystanie z tej formy opodatkowania ma być atrakcyjniejsze dla przedsiębiorców. Niektóre wymogi pozostaną jednak niezmienione. Należą do nich m.in. wymóg, aby wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne, czy też aby spółka nie posiadała udziałów w innych spółkach. Spełnione muszą zostać także wymogi dotyczące liczby pracowników.
Jedna z bardziej istotnych zmian dotyczy podmiotów, które będą mogły skorzystać z takiej formy opodatkowania. Do tej pory tzw. estoński CIT mógł być stosowany wyłącznie przez spółki kapitałowe. Wraz z wejściem w życie zmian, rozwiązanie staje się dostępne także dla spółek komandytowych, komandytowo – akcyjnych oraz prostych spółek akcyjnych. Kolejne ułatwienie dotyczy zniesienia limitu przychodów rocznych, który do końca 2021r wynosił 100 mln. Dzięki temu, z możliwości rozliczania się w ten sposób skorzystają także średnie i duże firmy, należące do osób fizycznych. Usunięty został również warunek, zgodnie z którym podatnicy byli zobowiązani do utrzymywania na określonym poziomie nakładów inwestycyjnych lub wydatków na wynagrodzenia. Równie istotna zmiana dotyczy obniżenia stawek ryczałtu, które w nowym stanie prawnym wynoszą 10% dla małych podatników oraz 20% dla pozostałych. Spółka zapłaci podatek dopiero w momencie wypłaty wspólnikowi zysku, co może przyczynić się do poprawy płynności finansowej spółki oraz jej zdolności inwestycyjnych. W przypadku wypłaty zysku, podatek będzie musiał zostać zapłacony także przez samego wspólnika, jednakże ulegnie on pomniejszeniu odpowiednio, o 90% lub 70% podatku zapłaconego przez spółkę. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że przechodząc na ryczałt, firma nie będzie mogła zostać objęta tzw. minimalnym podatkiem dochodowym, co może okazać się korzystne dla tych firm, które zostałyby objęte tym nowym obowiązkiem. Rozwiązanie to wydaje się być korzystne dla przedsiębiorców również z uwagi na brak obowiązku płacenia podatku dochodowego w przypadku reinwestycji generowanych zysków. Ryczałt od przychodów może okazać się atrakcyjny dla niektórych przedsiębiorców indywidualnych, z uwagi na wzrost obciążeń związanych ze składkami zdrowotnymi, którzy z tego względu rozważają zmianę formy prowadzonej działalności gospodarczej.