Znowelizowane przepisy ustaw podatkowych, które stanowią część Polskiego Ładu, zakładają wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców, w tym rozwiązania, które wzorowane są na uldze, funkcjonującej od kilku lat we Francji. Mowa o tak zwanej uldze na prototyp, która skierowana jest do tych przedsiębiorców, którzy w rezultacie prowadzonych prac badawczo – rozwojowych, wytworzą nowy, dotychczas niefunkcjonujący na rynku produkt.
Warto nadmienić, że wystarczającym będzie, aby produkt cechował się innowacyjnością w skali firmy, rozwijając jej ofertę i pozwalając na zdobywanie w przyszłości nowych rynków zbytu. Ulga ta ma objąć swoim zakresem koszty związane z produkcją próbną takiego produktu, jak również te, związane z wprowadzeniem go na rynek. Pozwoli ona na odliczenie od podstawy obliczenia podatku 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia go na rynek, przy czym wysokość odliczenia nie będzie mogła przekraczać 10% dochodu.
W celu ułatwienia stosowania wspomnianej ulgi, projektowane przepisy zawierają wyliczenie wydatków, które będą uznawane w ramach produkcji próbnej i wprowadzania produktu na rynek.
Nie sposób nie zauważyć, że ulga na prototyp stanowi niejako rozwinięcie istniejącej już ulgi B+R. Jeśli spojrzeć na ustawowe definicje obu wspomnianych ulg, widać wyraźnie, że ich zakresy częściowo się pokrywają i istnieje między nimi wiele podobieństw. Zarówno jedna, jak i druga ulga związane są z prowadzonymi pracami badawczo – rozwojowymi. Jednakże w jednym przypadku chodzi o sam proces, a w drugim o rezultat. Zatem główna różnica między nimi sprowadza się do tego, że ulga na prototyp obejmuje etap już po zakończeniu prac badawczo – rozwojowych, jeszcze przed przystąpieniem do masowej produkcji, natomiast zakres działania ulgi B+R nie obejmuje już etapu rozruchu technologicznego, związanego z wykonywaniem licznych prób i testów produktu, przed uruchomieniem produkcji. Niewątpliwie wskazane zmiany w przepisach będą niosły za sobą szereg problemów interpretacyjnych. Przykładowo, koszty kwalifikowane poniesione wskutek pierwszej próby produktu, zaliczane dotychczas w ramach ulgi B+R, w nowym stanie prawnym stanowić mogą koszty zaliczane na poczet ulgi na prototyp.