Wczoraj (tj. 23 listopada) opublikowane zostały zmiany ustawowe wchodzące w skład tzw. Polskiego Ładu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 15 listopada 2021 r. Sejm odrzucił ponad 70 poprawek Senatu co do rządowego programu, a już za nieco ponad miesiąc w życie wejdzie pakiet zmian dotyczących m.in. 26 aktów prawnych.
Pojawiły się liczne wątpliwości co do tempa oraz jakości przepisów zaproponowanych w nowelizacji. Dla firm potrzebujących się przygotować do nowych regulacji pozostało niewiele czasu na odpowiednie działania.
W poprzednich publikacjach informowaliśmy już o najważniejszych zmianach, jakie czekają polskich podatników. Podsumowując, od 2022 r. kwota wolna od podatku PIT wynosić będzie 30 000 zł, tym samym wysokość drugiego progu podatkowego zostanie podwyższona do 120 000 zł. Polski Ład przewiduje nowe ulgi dla klasy średniej oraz osób wracających z zagranicy. Podatnicy opłacający składki zdrowotne nie będą mogli ich odliczać od podatku PIT w taki sam sposób jak dotychczas, co przekłada się na większe obciążenia fiskalne. Osoby prowadzące własną działalność gospodarzą będą rozliczać się zależnie od formy opodatkowania. Dla przedsiębiorców płacących 19 % liniowy PIT składka zdrowotna wynosić będzie 4,9 % dochodu. Polski Ład wprowadza szereg zmian mających na celu pobudzenie innowacji, m. in. zwiększenie korzyści płynących z ulgi B+R, wdrożenie ulgi na prototyp, ulgi na robotyzację, czy innowacyjnych pracowników. Zmiany dotyczą także ulgi IP Box. Wśród nowych regulacji można wyróżnić również ulgę na konsolidacje, zmiany dotyczące amortyzacji nieruchomości lub zmiany rozliczania podatku u źródła. Ostatnią nowością, o której pisaliśmy był pomysł utworzenia Grupy VAT – rozwiązania analogicznego do podatkowych grup kapitałowych CIT.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do nachodzących zmian i sposobu dostosowania ich w Państwa firmie, zapraszamy do kontaktu. Zespół ekspertów ID Advisory wspiera klientów w analizie skutków przepisów zarówno pod kątem ryzyk, jak i szans do wykorzystania.