15 kwietnia 2021 r. TSUE wydał istotne orzeczenie dotyczące polskich przepisów przewidujących możliwość nałożenia 20% sankcji w ramach podatku od towarów i usług przez organy podatkowe. Trybunał w swoim wyroku zdecydował, że przepisy te (art. 112b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.) są sprzeczne z normami Dyrektywy 2006/112/WE, w takim zakresie, w jakim sankcja jest stosowana bez jakiegokolwiek rozróżnienia na sytuacje, gdzie dana nieprawidłowość jest skutkiem błędu, a błąd ten nie wykazuje cech sugerujących oszustwo lub próbę zaniżenia wpływów do Skarbu Państwa, a sytuacje, gdy nie występują takie szczególne okoliczności.
Orzeczenie TSUE jest efektem pytania prejudycjalnego złożonego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który powziął wątpliwość, czy sankcja 20% nakładana w sytuacji dobrowolnej korekty nie stoi w sprzeczności z Dyrektywą 2006/112/WE i zasadą proporcjonalności.
Kluczowym aspektem rozstrzygnięcia dla podatników jest krytyka przez TSUE sytuacji, w której zastosowano automatyzm w stosowaniu sankcji, niezależnie do tego, czy błąd jest efektem oszustwa, czy też nieprawidłowe rozliczenie jest rezultatem pomyłki. Dla wszystkich podmiotów, które w dobrej wierze dokonały korekty błędnych kalkulacji podatku VAT, wydane orzeczenie może stanowić mocne wsparcie w sporach z organami podatkowymi. Dlatego też warto dokonać weryfikacji już zakończonych postępowań oraz tych, które wciąż trwają, pod katem tego, czy możliwy jest zwrot sankcji VAT już zapłaconej (zarówno tej w wysokości 20% jak i zasadniczo również 15%), lub wykorzystanie wyroku TSUE do wzmocnienia argumentacji na bieżącym etapie sporu.