Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na korzyść spółki jawnej, która w 2022 roku stała się podatnikiem CIT. Sąd uchylił interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 roku (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.575.2022.3.BS).
Według sądu, w przypadku przekształcenia spółki na komandytową lub komandytowo – akcyjną w trakcie roku, spółka ta ma prawo do odliczenia podatku CIT przypadającego na okres gdy funkcjonowała jako spółka jawna.
Czego dotyczyła interpretacja?
Spółka będąca stroną sporu z fiskusem jest polskim rezydentem podatkowym. Jedynym jej wspólnikiem jest spółka z siedzibą we Włoszech będąca włoskim rezydentem podatkowym. Spółka planowała wypłacić dywidendę na rzecz udziałowca, w związku z czym zadała następujące pytanie:
„Czy w celu skorzystania z prawa do zwolnienia dywidendy wypłacanej na rzecz udziałowca z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (podatkiem u źródła) na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka ma obowiązek weryfikacji czy podmiot, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda, jest jej rzeczywistym właścicielem?”
Zdaniem podatnika, w celu skorzystania z prawa do zwolnienia dywidendy wypłacanej na rzecz udziałowca z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., Spółka nie ma obowiązku weryfikacji czy podmiot, na rzecz którego wypłacana jest dywidenda jest jej rzeczywistym właścicielem.
Fiskus uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe
W interpretacji indywidualnej, DKIS stwierdził, że wnioskodawca zobligowany jest do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Według organu interpretacyjnego przychód ten powstaje zatem w momencie jego wypłaty i jest opodatkowany stawką 19% (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Co więcej fiskus uznał, iż komplementariusz ma prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany, ale jedynie przypadającego proporcjonalnie na okres, w którym dany wspólnik był w spółce komplementariuszem. Uprawnienie do zastosowania mechanizmu pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 6a ww. ustawy, jak stwierdził DKIS, nie dotyczy tej części podatku spółki komandytowej, która przypada za okres, gdy podatnik nie posiadał tytułu komplementariusza.
WSA przyznał rację Spółce
W wyroku z 4 kwietnia 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 2590/22) sąd przyznał jednak rację spółce i uchylił interpretację. Podkreślił, że nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych przy przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytową. Za bezsporne uznano, że PIT jest podatkiem rozliczanym z końcem roku. Z tego powodu w momencie, gdy mielibyśmy do czynienia z obowiązkiem zapłaty tego podatku, osoby fizyczne byłyby już komplementariuszami. Według sądu należy również zaznaczyć, że cały zysk przypadający zgodnie z umową spółki na komplementariuszy jest ich zyskiem i również konkretyzuje się z końcem roku podatkowego. Wyrok jest nieprawomocny.