Wdrożenie obligatoryjnego systemu standaryzowanego e-fakturowania nie stanowi wyłącznie pomysłu polskiego. Spośród krajów UE Włochy stosują analogiczne rozwiązanie już od 2019 roku, zaś Francja i Hiszpania prowadzą zaawansowane prace nad wdrożeniem swoich odpowiedników.
Pojawienie się w krajach UE projektów legislacyjnych związanych z e-fakturowaniem wynika z tego, że administracje skarbowe szukają skutecznych sposobów na egzekwowanie przepisów podatkowych, w tym ograniczania tzw. luki w podatku VAT.
Z ostatnich raportów VAT GAP tworzonych przez Komisję Europejską wynika, że w 2020 r. państwa członkowskie UE straciły 93 mld euro potencjalnych dochodów z podatku od towarów i usług. W stosunku do 2019 r., luka w tym podatku zmalała o 31 mld euro. Podatek od towarów i usług nie tylko zasila budżety krajowe, ale jest również źródłem dochodów dla budżetu UE, dlatego w szerszej perspektywie duże znaczenie dla całej Unii Europejskiej mają wspólne prace na szczeblu UE, które są uzupełniane poprzez działania państw członkowskich w tej dziedzinie.
Europejska ścieżka do e-fakturowania
Idea e-fakturowania pojawiła się wraz z przyjęciem 16 kwietnia 2014 r. przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej Dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Zatem początkowo dotyczyła sektora publicznego.
Unia Europejska dostrzega jednak wartość w dalszej digitalizacji w obszarze podatku VAT. Komisja Europejska wystąpiła 8 grudnia 2022 r. z propozycją wdrożenia w życie projektu ViDA (VAT in the Digital Age) zawierającego rozwiązania w zakresie podatku VAT, które miałyby objąć wszystkich przedsiębiorców funkcjonujących na terenie UE. ViDA w głównej mierze skupia się na zapewnieniu lepszej ochrony np. przed oszustwami podatkowymi i uproszczeniu procedur podatkowych. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, pakiet reform w ramach projektu ViDA ma zapewnić dostosowanie aktualnych regulacji do zmieniającego się otoczenia, które coraz bardziej podlega cyfryzacji i automatyzacji. Jako jedno z założeń cyfryzacji w ramach ViDA przedstawiany jest system zgłaszania transakcji z wykorzystaniem e-faktur z funkcjonalnością zapewniającą raportowanie transakcji w podatku VAT w czasie rzeczywistym.
Oznacza to, że w przyszłości prawdopodobnie kolejne państwa będą wdrażać systemy obowiązkowego e-fakturowania.
***
Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolita.
Zapraszamy do lektury!