Czy fundacja rodzinna może skorzystać ze zwolnienia z CIT przy sprzedaży nieruchomości nabytych w celach inwestycyjnych?

 Organ podatkowy uznał, że już sam zamiar sprzedaży w przyszłości oznacza, iż nieruchomości zostały nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Fundacja argumentowała inaczej, wskazując na długoterminowy wynajem jako główny cel inwestycji. Spór pokazuje, jak kluczowe jest odpowiednie planowanie działań fundacji, aby uniknąć 25% podatku.

 

Sprawa dotyczyła fundacji rodzinnej, która posiada jednego fundatora, jej głównym celem jest gromadzenie i pomnażanie majątku wypracowanego przez fundatora. 1 października 2024 r. Fundacja zawarła umowy przedwstępne nabycia dwóch lokali mieszkalnych, przy których sprzedający zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia prawa własności na rzecz Fundacji Rodzinnej. Nieruchomości te zostały nabyte przez fundacje w celach inwestycyjnych i będą one wynajmowane w celu uzyskania dochodów, dopuszczona została również możliwość sprzedaży nieruchomości po upływie pewnego okresu, nie krótszego jednak niż 10 lat. Środki pozyskane z takiej sprzedaży miałyby w przyszłości posłużyć fundacji rodzinnej do dokonania dalszych inwestycji. W związku z takim stanem sprawy Wnioskodawca zapytał czy Fundacja Rodzinna w odniesieniu do transakcji zbycia nieruchomości korzystać będzie z zwolnienia przewidzianego w art. 6 ust 1 pkt 25 ustawy o CIT.

Zdaniem wnioskodawcy przy takiej transakcji fundacja rodzinna będzie mogła korzystać z przewidzianego zwolnienia, kluczowe natomiast jest ustalenie czy Fundacja Rodzinna prowadzić będzie działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. W tym przepisie wskazano, że działalność fundacji może obejmować również zbywanie mienia o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku, gdy nieruchomości zostały nabyte w celach inwestycyjnych i będą wynajmowane podmiotom niepowiązanym z wnioskodawcą z czego fundacja będzie uzyskiwała dochód to nie można uznać, że nieruchomości te zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim podejście do sprawy jest fakt, że nabyte nieruchomości będą posiadane i wynajmowane przez fundację przez okres nie krótszy niż 10 lat i dopiero po tym okresie nieruchomości te mogą, ale nie muszą zostać zbyte.

Odnosząc stan faktyczny do brzmienia przepisów o fundacji rodzinnej, organ podatkowy stwierdził, że jedną z dozwolonych form działalności fundacji jest zbywanie mienia, o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu odsprzedaży, przy czym nie jest istotne to w jakim terminie zostanie dokonane zbycie. Zgodnie z interpretacją z samego stanu faktycznego wynikało, że zarząd Fundacji Rodzinnej nie wyklucza możliwości odsprzedaży co za tym idzie wnioskodawca mija się z celem jakiemu powinno służyć powołanie fundacji rodzinnej tj. zabezpieczenie beneficjentów w długiej perspektywie czasu. Nie ma znaczenia również fakt, iż przedmiotowe nieruchomości będą przed sprzedażą wynajmowane, bowiem zamiar sprzedaży jest już określony w przyszłości jako możliwy.

Zdaniem organu sam zamiar sprzedaży w przyszłości jest wystarczający do tego, aby uznać, że docelowym zamiarem fundacji jest odsprzedanie nabytych nieruchomości, zaś sam najem przez okres 10 lat ma na celu jedynie zabezpieczenie interesy fundacji do momentu sprzedaży a nie sposobem zagospodarowania nieruchomości.  Co za tym idzie sprzedaż taka jako uznana za niedozwoloną działalność fundacji rodzinnej, będzie podlegała opodatkowaniu 25% stawką podatku.

Mając zatem na uwadze praktykę działania organów trzeba być bardzo ostrożnym przy formowaniu statutu fundacji rodzinne, aby jego zapisy nie powodowały powstania ryzyka podatkowego.

Wiktor Kozieł

Supervisor
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78