Czy zwykłe zaniedbanie wystarczy, aby ukarać podatnika sankcją

W obecnym stanie prawnym polskie organy podatkowe dysponują narzędziem, dzięki któremu mogą dotkliwie karać podatników, którzy zaniżają swoje zobowiązania w podatku od towarów i usług lub zawyżają kwoty korzyści podatkowych.

 

Chodzi o przepisy art. 112b i 112c ustawy o VAT, które umożliwiają nałożenie na podatników tzw. sankcji VAT, czyli dodatkowego zobowiązania podatkowego, gdy popełnią błędy w rozliczeniach, których skutkiem będzie zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie korzyści podatkowej (tj. kwoty zwrotu lub kwoty VAT naliczonego do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe). Standardowo kara ta wynosi 30 proc. kwoty nieprawidłowości w rozliczeniu, ale może zostać zmniejszona do 20 proc. lub 15 proc. w przypadku korekty złożonej i rozliczonej przez podatnika po zakończeniu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

Sądy w obronie podatników

W praktyce można zaobserwować, że sądy administracyjne chronią podatników przed nadużyciami organów podatkowych, które w niektórych przypadkach nakładają sankcje bez wystarczającego uzasadnienia prawnego. Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 24 lutego 2023 roku (I SA/Bk 1/23) potwierdzono, że organ podatkowy może nałożyć sankcję VAT jedynie w przypadku, gdy działanie podatnika miało na celu celowe oszustwo podatkowe i uszczuplenie budżetu. Zwykłe zaniedbania podatnika nie mogą być traktowane jako podstawy do nałożenia sankcji. Warto przy tym pamiętać, że w ustawie o VAT oraz ordynacji podatkowej istnieją również inne instrumenty o charakterze sankcyjnym, z których może skorzystać fiskus.

 

….

Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolita.

Zapraszamy do lektury!

Jagoda Trela

Managing Partner
Doradca Podatkowy
+48 61 611 01 78

Sławomir Buszko

Partner
Doradca Podatkowy
+48 22 110 38 21