Podatnicy, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro lub będący podatkowymi grupami kapitałowymi muszą sporządzać i podawać do publicznej wiadomości zestaw informacji opisujących działania firmy mające wpływ na zobowiązania podatkowe i sposób ich rozliczania. Jednakże Ministerstwo Finansów prowadzi już konsultacje w zakresie zmian w tym zakresie.
Zarówno strategia podatkowa, jak i informacja o realizowanej w danym roku strategii podatkowej odnoszą się do całokształtu procesów podatkowych podmiotu. Przepisy wynikające z ustawy o CIT zawierają szeroki katalog tego, co powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej, np.: opis podejścia do procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie, czy też informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań jego lub podmiotów z nim powiązanych. Warto nadmienić, że przepisy tylko częściowo wskazują na konkretne informacje, które należy ujawniać, m.in. zgłoszone schematy podatkowe (MDR) czy transakcje z podmiotami powiązanymi.
W sytuacji nieopublikowania na stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej lub nieprzekazania do urzędu skarbowego adresu tej strony internetowej, podatnikowi grozi kara administracyjna w wysokości do 250 tys. zł, a także potencjalne sankcje karnoskarbowe w stosunku do osób znajdujących się na kierowniczych stanowiskach u danego podatnika.
***
Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolita.
Zapraszamy do lektury!