CIT estoński jest formą opodatkowania spółek, która w Polsce obowiązuje od 2021 r. Nowelizacja systemu podatkowego znana jako „Polski Ład” wprowadziła nowelizację przepisów dotyczących CITu estońskiego, które zwiększyły zainteresowanie wśród podatników, ale nie rozwiązały wszystkich wątpliwości.
Czym jest CIT estoński? Jest to tzw. ryczałt od dochodów spółek. Jego istotą jest pobór podatku w momencie wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Skierowany jest do: spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej.
W 2021 r. ze względu na rygorystyczne warunki wejścia oraz nieprecyzyjne zasady korzystania z CITu estońskiego, niewielu podatników zdecydowało się na tę formę opodatkowania (około 400 podmiotów). Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że od stycznia do sierpnia 2022 r., na opodatkowanie CIT-em estońskim zdecydowało się już 6 997 spółek. Jest to wzrost o ponad 1500%, porównując z rokiem ubiegłym.
Dlaczego w 2022 r. CIT estoński zyskał na popularności?
Głównym powodem zwiększonej popularności CITu estońskiego była nowelizacja przepisów podatkowych w 2022 r. Warunki opodatkowania CITem estońskim stały się atrakcyjniejsze dla podatników, dzięki takim zmianom, jak:
· obniżenie stawki opodatkowania,
· dostępność dla szerszego grona podatników,
· zniesienie limitu przychodowego.
Wątpliwości pozostają
Pomimo znaczącego wzrostu popularności, CIT estoński nadal budzi pewne wątpliwości, dotyczące jego stosowania, takie jak m.in.:
· nieprecyzyjne przepisy dotyczące opodatkowania ukrytych zysków,
· przesłanki opodatkowania na przekształceniu.
W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się podatnicy, który wybrali tę formę opodatkowania w 2021 r. Kwestią budzącą wątpliwości był m.in. podatek wynikający z tzw. wstępnej korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów, wynikający z wyrównania wyniku bilansowego i podatkowego przy przechodzeniu na CIT estoński. Ze względu na niejasne przepisy przejściowe podmioty, które wybrały tę formę opodatkowania w 2021 r. znalazły się w gorszej pozycji, niż podatnicy wybierający tę formę opodatkowania w 2022 r.
Spółki, które implementowały estoński CIT w 2021 r. zapłaciły podatek powiększony o korektę wstępną, albo są w trakcie jego spłacania. Ustawodawca nie przewidział przy tym narzędzi pozwalających na wnioskowanie o stwierdzenie nadpłaty przez spółki, które już zapłaciły podatek wynikający z korekty wstępnej czy na niespłacanie pozostałych do spłaty rat podatku.
Obiecująca przyszłość CITu estońskiego?
Obecnie CIT estoński jest atrakcyjną oraz interesującą formą opodatkowania, w szczególności przez zmiany wprowadzone w 2022 r. Kolejna nowelizacja przepisów będzie miała miejsce w 2023 r. Jej założeniem jest uszczelnienie oraz doprecyzowanie obecnych przepisów. Na efekty tych zmian przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.